Okno Życia

  • okno_zycia
2 sierpnia w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie - Borowej Wsi przy ul. Gliwickiej 366, otwarto Okno Życia.
Jest to piąte okno życia utworzone pod auspicjami Caritas Archidiecezji Katowickiej a pierwsze otwarte na terenie powiatu mikołowskiego.
Inicjatorami powstania tego okna życia byli radni Powiatu Mikołowskiego a pomysłodawcą radny Adam Myszor.
W realizację przedsięwzięcia i znalezienie stosownego miejsca jego uruchomienia bezpośrednio zaangażowali się starosta Henryk Jaroszek i wicestarosta Henryk Zawiszowski.

Uroczystego poświęcenia Okna dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu mikołowskiego ze starostą Henrykiem Jaroszkiem oraz wiceburmistrzem Mikołowa Adamem Zawiszowskim na czele. Ponadto obecne było spore grono przedstawicieli powiatowych jednostek służby zdrowia i pomocy społecznej, Rady i Zarządu Powiatu, komendy Powiatowej Policji oraz pracowników i mieszkańców Ośrodka.

Założyciel Ośrodka, obecnie Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, ks. Krzysztof Bąk w swoim słowie podkreślił, że Mikołowskie Okno tym razem znalazło swe miejsce akurat w zakrystii kaplicy ośrodkowej a zakrystia kapliczna też podkreśla pochodzenie życia ludzkiego od Boga.

Okno życia to miejsce, w którym matki mogą anonimowo pozostawiać nowonarodzone dzieci, nie narażając ich na niebezpieczeństwo, ma także zwracać uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub zostawianych na śmietnikach, klatkach schodowych oraz prowadzić do zmiany nastawienia do adopcji oraz do kobiet oddających dzieci do adopcji.

Okna życia usytuowane są w różnych miejscach całodobowych placówek. To miejsce bowiem nie jest objęte monitoringiem i zapewnia całkowitą dyskrecję i anonimowość osoby umieszczającej tam dziecko.
Takie warunki zapewnia Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi usytuowany tuż przy drodze krajowej nr 44 łączącej Gliwice z Mikołowem i z Tychami.

Jest to kolejna szansa aby ludzkie życie mogło zostać uratowane. Z drugiej strony inicjatorzy mają nadzieję, że Okno Życia nigdy nie będzie wykorzystane.

Prezydium Rady Powiatu


Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Punkt Obsługi w Mikołowie

Informujemy, że w roku 2017 kontynuuje swoją działalność Punkt Obsługi w Mikołowie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z Rybnika. Punkt Obsługi zlokalizowany jest na Sali Obsługi Starostwa Powiatowego w Mikołowie przy ul. Żwirki i Wigury 4a.
Dyżury pracowników Powiatowego Zespołu pełnione są w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godzinach od 8.00 do 11.00.
W okresie do czerwca 2017 r dyżury pełnione są wg następującego harmonogramu:
STYCZEŃ : 10.01.2017 i 24.01.2017;
LUTY: 14.02.2017 i 28.02.2017;
MARZEC: 14.03.2017 i 28.03.2017;
KWIECIEŃ: 11.04.2017 i 25.04.2017;
MAJ: 09.05.2017 i 23.05.2017;
CZERWIEC: 13.06.2017 i 27.06.2017;

Szczegółowe dane dotyczące działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności a także odpowiednie druki wniosków i zaświadczeń można pobrać ze strony internetowej Zespołu: www.pzon.rybnik.pl