Test na stres. Migreny i rozdrażnienie mogą wynikać z napięcia w pracy

Czy praca urzędnika jest stresująca? Główny Inspektorat Pracy ostrzega, że chroniczne napięcie jest niebezpieczne dla zdrowia. By sprawdzić, czy praca wywołuje stres, GIP proponuje rozwiązanie testu, który publikujemy.

Główny Inspektorat Pracy wydał poradnik dotyczący stresu w pracy. W publikacji zwrócono uwagę, że stres pojawia się, gdy warunki lub organizacja pracy są niewłaściwe. Kiedy „przełożeni nieustannie stawiają wymagania przekraczające (...) fizyczne, emocjonalne i intelektualne możliwości", a pracownik nie ma odpo¬wiedniej wiedzy lub umiejętności oraz wsparcia kolegów i przełożonych.

Jak podkreśla autor publikacji Michał Gólcz, stan chronicznego stresu, ciągłego napięcia i aktywności mo¬że prowadzić do wyczerpania fizycznego i psychicznego, do „wypalenia". Powodować ma także dolegliwości zdrowotne, które z czasem mogą przerodzić się w poważne zmiany stanu zdrowia, takie jak: owrzodzenie układu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, depresje czy nerwice.

„Objawy negatywnego stresu bywają przypisywane bardzo różnym, nie zawsze odpowiadającym im przyczynom. Z tego powodu rzeczywi¬ste powody stresu w pracy mogą długo pozostawać niezauważone" - zaznaczono w publikacji.

GIP radzi, by nauczyć się rozpo¬znawać charakterystyczne dla siebie objawy i przyczyny stresu. Dobrą metodą, by sprawdzić, czy doświadcza się stresu wywołanego pracą, jest - według inspektoratu - uważne obserwowanie własnych odczuć i zachowań w różnych sytuacjach w pracy. „Dzięki temu dowiesz się, które z nich są dla Ciebie potencjalnie stresujące" - zaznaczono w poradniku.

Jak dowodzi autor publikacji, pomocne może być także sprawdze¬nie, czy w ostatnim czasie pracownik częściej zauważył u siebie te objawy:

Przyspieszony oddech ?
Palpitacje serca ?
Gwałtowne skoki ciśnienia ?
Bóle głowy, migreny ?
Bóle karku ?
Bóle krzyża ?
Objawy alergii ?
Obstrukcje ?
Bóle brzucha lub dolegliwości żołądkowe ?
Nadmierne pocenie się ?
Uczucie ciężaru w nogach ?
Rozdrażnienie ?
Smutny nastrój bez wyraźnego powodu ?
Poczucie bezradności ?
Poczucie, że jesteś do niczego ?
Poczucie braku czasu ?
Trudności z koncentracją ?
Trudności w porozumiewaniu się z innymi ludźmi ?
Utratę zainteresowania przyjemnościami ?
Utratę apetytu ?
Zmęczenie ?
Trudności ze snem ?
Infekcje (katar, przeziębienie, chrypę) ?
Podjadanie słodyczy ?
Spożywanie większej ilości kawy lub napojów energetyzujących ?
Zażywanie większej ilości środków przeciwbólowych ?
Spożywanie większej ilości alkoholu lub środków odurzających ?

W przypadku występowania kilku objawów stresu przy jednoczesnym pogarszaniu się kondycji zdrowotnej, GIP sugeruje, by po¬rozmawiać z lekarzem i zrobić badania kontrolne. „Przeanalizuj także warun¬ki, w których pracujesz i w miarę możliwości spróbuj je polepszyć" - podkreśla GIP.

/źródło Serwis Samorządowy PAP/