Samorządowiec profesjonalny w każdym calu – niezapomniany uścisk dłoni

Uścisk dłoni, to niepozorny i wielokrotnie niedoceniany szczegół, który potrafi zdziałać cuda m.in. w budowaniu dobrych relacji zawodowych i własnej marki. Dlatego powinniśmy docenić jego rolę i zrobić wszystko co trzeba, by był on jak najlepszy.

To sprawi, że nasz uścisk dłoni będzie najlepszy na świecie:

Czyste dłonie
Rzecz oczywista, lecz niestety nie wszyscy dbają o higienę.

Gładkie dłonie
Nie chodzi o to, abyśmy nosili ze sobą balsam do rąk, ale na dzień przed rozmową czy spotkaniem sprawdźmy, czy skóra dłoni nie przypomina papieru ściernego.

Suche dłonie
Nasze dłonie nie powinny być mokre ani lepkie. Jeśli cierpimy na nadpotliwość wytrzyjmy je tuż przed wejściem do pomieszczenia.

Temperatura dłoni
Dłonie nie powinny być zimne – jeśli mamy z tym problem poczytajmy o tym jak rozgrzać dłonie w 5 minut.

Idealna pozycja dłoni
Starajmy się częścią skóry między kciukiem a palcem wskazującym dotknąć tej samej części dłoni osoby której podajemy rękę. Chwytanie za same końcówki palców jest bardzo nie na miejscu.

Zdecydowanie podania dłoni
Jeśli widzimy, że druga osoba wyciąga do nas dłoń, nie każmy jej czekać w powietrzu – to wprawia drugą osobę w zakłopotanie.

Solidny uścisk
Podanie dłoni w stylu „na śniętą rybę” nie sprawi nigdy dobrego wrażenia. Pozytywne nastawienie
Przy podawaniu ręki uśmiechnijmy się i skińmy głową.

Szczerość
Nie uśmiechajmy się jednak, jeśli wybitnie nie jest nam do śmiechu – nieszczerość będzie mocno widoczna i zrujnuje efekt.

Patrzmy w oczy
To najlepszy dowód na to, że jesteśmy szczerzy.

Brak egzemy i chorób skóry
Podawanie ręki osobie z chorobami skórnymi jest wysoce nieprzyjemne. Jeśli mamy taki problem, albo przeprośmy, że ręki podać nie możemy, albo nośmy delikatne rękawiczki bawełniane i wytłumaczmy problem. To lepsze niż pozostawienie kogoś przez resztę rozmowy z myślą „o Boże, co to było, muszę natychmiast umyć ręce”.

Brak plastrów i skaleczeń
Nie chcemy chyba aby w dobie różnych chorób, rozmówca bał się o to, że właśnie zrobił sobie krzywdę.

Biżuteria
Jeden bądź brak pierścionków/sygnetów, to mniejsze szanse na skaleczenie kogoś, niż przy dwóch pierścionkach na każdym palcu.

Brak ozdobników
Podając dłoń osobie nieznanej, po prostu ją podajmy. Nie stosujmy dodatkowych ozdobników rodem z blokowiska (łapki, graby, żółwiki itp.).

Potrząsajmy dłonią umiejętnie
Przy uścisku, siła do potrząsania dłonią powinna iść z łokcia, nie z całego ramienia.

Ilość potrząsań
Eksperci od etykiety twierdzą, że jeśli potrząsamy dłonią rozmówcy, to nie więcej niż dwa razy!

Energia potrząsania
Potrząsajmy żywo, ale nie machajmy całą ręką rozmówcy.

Długość uścisku
Zwróćmy uwagę, aby nie przedłużać ani też nadmiernie nie skracać momentu uścisku dłoni.

Poza tym:

„Nie jesteśmy biskupem”
Kobiety, nie powinny podawać ręki na sposób „pocałuj biskupa w pierścień”, który miałby zachęcić rozmówcę do całowania dłoni.

Całowanie dłoni
Mężczyźni powinni unikać całowania dłoni kobiet w sytuacjach biznesowych. Jeśli nie potrafią pozbyć się tego nawyku, nie powinni ciągnąć przynajmniej całego ramienia kobiety do swoich ust.

Zapamiętajmy rozmówcę
Podając dłoń świeżo poznanej osobie, popatrzmy jej w oczy i powtórzmy w myślach imię i nazwisko – w ten sposób lepiej ją zapamiętamy – zwłaszcza, jeśli w jednym dniu poznajemy kilka.

Na koniec…
Trening czyni mistrza – warto przećwiczyć podawanie dłoni ze znajomym z pracy, z członkami rodzimy czy też przyjacielem.

źródło: jobmob.co.il oraz weblog.infopraca.pl