Miara satysfakcji. Pensja ważniejsza od atmosfery, ale układy też są ważne

Wysokość wynagrodzenia w największym stopniu decyduje o satysfakcji z pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Sedlak & Sedlak.

Najwięcej respondentów (30 proc.), zapytanych o czynniki wpływające na satysfakcję z pracy, wymieniło na pierwszym miejscu wynagrodzenie.

„Odpowiedzi respondentów sugerują, że atmosfera panująca w miejscu pracy oraz stabilność zatrudnienia nie jest w stanie zrekompensować mało satysfakcjonujących zarobków” - wskazuje Maria Jodłowska, ekspert ds. rynku pracy firmy Sedlak & Sedlak. Jak zauważa, mimo tego, dobre relacje z współpracownikami i pewność zatrudnienia to czynniki, które w ogromnym stopniu determinują zadowolenie pracowników. Na te elementy pracy zawodowej wskazało odpowiednio 25 proc. i 23 proc. badanych.

W dalszej kolejności na pierwszym miejscu wymieniano możliwość rozwoju zawodowego. Według Jodłowskiej stosunkowo niewielki odsetek pracowników za najważniejsze uznał możliwość wykorzystania w pracy posiadanej wiedzy i umiejętności (6 proc.) oraz relacje z przełożonymi w miejscu pracy (5 proc.).

Badanie przeprowadzono na przełomie 2014 i 2015 roku, wzięło w nim udział 1169 osób.

/źródło Serwis Samorządowy PAP/