Komunikacja - warto wiedzieć

Przetwarzanie przez starostę danych o stanie zdrowia kierowcy

Przepisy art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. c i art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami w związku z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych stanowią podstawę prawną uzyskania przez organ administracyjny danych o stanie zdrowia strony w zakresie wykazującym uzasadnione wątpliwości co do jego stanu zdrowia jako osoby, która ma być skierowana na badania lekarskie. Wyrok WSA w Krakowie z 12 lutego 2015 r. sygn.II SA/Kr 1749/14.

Czytaj więcej...

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami Podstawowa grupa proponowanych zmian odnosi się do zasad przeprowadzania egzaminu państwowego służącego sprawdzeniu kwalifikacji osób ubiegających się o przyznanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Czytaj więcej...

Zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Po wypadku mniej stresu

Od marca 2015 r. poszkodowani kierowcy będą mieli możliwość bezpośredniej likwidacji szkód. To znaczy, że ich uszkodzonym samochodem zajmie się ubezpieczyciel, u którego wykupili polisę OC, a nie jak dotąd firma, w której ubezpieczony jest sprawca kolizji.

Czytaj więcej...

Dane pojazdu, uprawnienia kierowcy, opłacanie mandatów online. Wkrótce nowe e-usługi

Już teraz możesz sprawdzić online historię pojazdu oraz dane o autokarze. Niedługo będziesz mógł sprawdzić szkołę jazdy, liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ulepsza już istniejące e-usługi oraz przygotowuje nowe.

Czytaj więcej...

Ruszyły pierwsze e-usługi CEPiK!

Każdy zainteresowany możesz sprawdzić dowolny pojazd czy autobus zarejestrowany w Polsce. Ruszyły pierwsze e-usługi wykorzystujące dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus, których wykonawcą jest Centralny Ośrodek Informatyki.

Czytaj więcej...

Czy Polacy używają pasów bezpieczeństwa?

83% kierowców i 87% pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów.

Czytaj więcej...

Pierwsze usługi CEPIK jeszcze przed wakacjami

Jeszcze przed wakacjami będzie można sprawdzić online historię pojazdu przed jego zakupem. A wyjeżdżający na wakacje sprawdzą podstawowe dane o autobusie, którym wybierają się na wycieczkę. Ustawa umożliwiająca wprowadzenie dwóch pierwszych e-usług udostępniających online dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów została w tym miesiącu przyjęta przez Sejm a wczoraj również przez Senat.

Czytaj więcej...