Ruszyły centra obsługi podatnika

Od 1 września br. podatnik może załatwić swoje sprawy, np. uzyskać zaświadczenie, w 50 urzędach skarbowych na terenie kraju, nie tylko w swoim własnym – donosi Rzeczpospolita

By złożyć podanie lub deklarację, otrzymać zaświadczenie czy uzyskać informację o prawach i obowiązkach, wystarczy wizyta w jednym z 50 centrów obsługi, których lista jest dostępna na stronach Ministerstwa Finansów.

Dotychczas podatnik mógł załatwiać te sprawy tylko w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę. W centrach można złożyć również wybrane dokumenty dotyczące ZUS i akcyzy.

Także od 1 września mikro-przędsiębiorcy mogą w centrach obsługi skorzystać z pomocy asystenta podatnika, Jest wyznaczany na wniosek podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą i będzie mu pomagać nie dłużej niż 18 miesięcy od dnia wydania numeru NIP. Asystent ma udzielać informacji m.in. o wypełnianiu deklaracji oraz stosowaniu przepisów prawa podatkowego. Nie będą to jednak czynności doradztwa podatkowego.

/ źródło Rzeczpospolita/